Следване в Австрия

Следване в Австрия

Следване в Австрия

Университети в Австрия

Австрия разполага с около 35 държавни и частни университета, както и с около 20  висши училища с практическа насоченост и различни академии по изкуства, от които 6 са държавни. Начинът на следване в Австрия е сравним с този в Германия по много показатели. Следването е разделено на 2 семестъра и отговаря на двустепенния модел бакалавър- магистър на ЕС. И в Австрия следването за бакалавър е с тригодишна продължителност като в Германия. Една част от специалностите също е с ограничен прием и за тях  кандидатстването става по специален ред. След влизането на България в ЕС българските студенти не плащат студентски такси в голяма част от австрийските ВУЗ, отпаднаха също и други изисквания при кандидатстването.

Документи за следване в Австрия

Кандидатстването в австрийските ВУЗ е предимно по документи. Какви точно документи са необходими и в какъв вид и срок да бъдат подадени решава конкретният университет.

1. Най- важното условие за прием в австрийските университети е дипломата от предходната образователна степен. Ако се кандидатства за бакалавърска програма, чуждестранната диплома за средно образование трябва да отговаря на австрийския стандарт за достъп до университет.

2. Друго важно условие са знанията по немски език. Признати са свидетелството TestDaF, свидетелствата на Гьоте- Институт, както и австрийската езикова диплома ÖSD.

3. В зависимост от специалността и университета се изискват документи за практика, мотивационно писмо и др.

4. Ако кандидатствате за международна програма, са необходими доказателства за знания по английски език. Признават се документите от изпитите IELTS  и TOEFL.

5. За определени специалности има и изпити.

Всеки университет има собствени изисквания за видовете документи и тяхното спазване решава приема в много голяма степен. Следете указанията му и за заверките и легализацията на документите. Поради автономността на ВУЗ може да се кандидатства принципно на няколко места.

Процедура по кандидатстване

В зависимост от университета кандидатстването протича различно. Но принципно документите се подават директно в университета, като най- често  подаването на молбата протича онлайн. Това е и първата фаза на кандидатстването. През втория етап трябва да се изпратят документите, които университетът е посочил, заверени по надлежния ред. След разглеждането им се получава уведомление за прием или отказ и се указват сроковете на записване в университета, както и редът, по който това да стане. Най- благоприятното за кандидатите са дългите срокове на кандидатстване и записване – по принцип до 1.09. Най- често записването във висшето учебно заведение е лично.